When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Granitový dřez – Dřez z kvalitního materiálu

Ať už jste mladí, či starší, granitový dřez vás jistě nezklame. Kromě řady užitečných vlastností, o kterých se později ještě zmíním, je schopen oslnit i svým elegantním designem.

Co je granit za materiál?

Jedná se o umělý kámen, který se stal v posledních letech velice oblíbeným. Skládá se ze žuly (anglicky granite – z toho odvozen název materiálu), křemenného písku a pojiva, například pryskyřice. Dále se přidává ještě barvivo. Díky tomu granit vypadá jako přírodní kámen a ke všemu se velmi dobře tvaruje. O granitu se leccos dozvíte i TADY – v části „Granit jako materiál“.

Proč se pokaždé materiál granitového dřezu nazývá jinak?

Odpověď je velice prostá. Jde pouze o různé obchodní názvy. Tedy mírné rozdíly mezi nimi být mohou, základ je však přesto stejný. Mohou se tedy jmenovat Fragranit, Silgranit, či Cristalita granite. Nemusíte se ale obávat. Skvělé vlastnosti granitu v sobě uchovávají oba.

Granitový dřez – Nezničitelné mycí centrum

Granitové dřezy skutečně disponují mnoha kvalitativními stránkami, které si zamiluje úplně každý.

Jak dlouho vydrží?

Granitové dřezy se stávají čím dál žádanějšími právě pro svou „dlouhotrvanlivost“. Na žebříčku odolnosti by se nacházely opravdu vysoko, ne-li nejvýš. Pokud máte děti, nemusíte se o ně obávat (mám samozřejmě namysli dřezy), protože jsou rezistentní vůči škrábancům, ale i chemickým látkám a bakteriím.

Nebojte se horké vody

Mezi přednostmi tohoto dřezu najdeme i to, že se nemusíte bát ani neobvykle vysokých teplot. Trvale vydrží až 180 °C a krátkodobě i 280 °C.

Další užitečné vlastnosti

Už zde zaznělo mnoho výborných charakteristik, nebyly ovšem všechny. Granit totiž skrývá ještě víc. Je 100% nesavý, vyniká stálobarevností a když přijde návštěva se sklonem ke kritice pořádku v domácnosti, na váš dřez si zaručeně stěžovat nebudou. Zaschlé kapky prakticky nejsou vidět, nemusíte proto trávit drahocenný čas jeho vysoušením a leštěním. Navíc se prodává ve velkém množství barevných odstínů, takže je snadné si vybrat ten, který bude pasovat ke kuchyňské desce. Zvolit si lze z těchto: šedý kámen, stříbrný, led (bílý), havana (hnědý), pískový melír, zelený melír, grafit, kobalt (modrý) a sahara. Nejoblíbenější bývá černý granit a pískový melír. Nic to ale nemění na tom, že i ostatní odstíny stojí za vyzkoušení.

Typy granitových dřezů

Kromě širokého sortimentu barev naleznete i spoustu variant technického zpracování.

Jednodřezy

Jednodřez je nejklasičtější provedení. V jednoduchosti je přece síla.

Jednodřezy s odkapem

Ale co by to bylo za dřez bez místa na odložení mokrých hrnečků. Troufnu si tvrdit, že je tento typ nejčastějším v českých kuchyních.

Dvojdřezy

Dvojdřezy jsou výtečnou variantou pro větší rodiny, či domovy, kam si rádi často zvete přátele – přátele, kteří nepohrdnou dobrým jídlem. Nabídnou vám více prostoru pro nádobí a tím pádem i pohodlnější umývání, než kdybyste měli celý kopec talířů naskládaný pouze v jednom.

Dvojdřezy s odkapem

Dle mého názoru jsou ještě praktičtější než dvojdřezy samotné. Důvod je stejný jako u jednodřezů. Jednoduše dávají prostor pro „samovysušení“ nádobí.

Dřezy s vaničkou

Možná se to nezdá, ale i malá vanička jako další vybavení ke dřezu, dokáže být užitečná. Jistě se bude hodit třeba pro opláchnutí nožů po dokrájení ovoce.

A spoustu dalších…

Jak už jsem řekla, existuje jich skutečně celá řada. Zdaleka jsem nevyjmenovala všechny. Pokud nemáte v lásce hranaté předměty, zalíbí se vám určitě kulaté granitové dřezy. Proč upřednostnila tento typ rodina, žijící v malém bytě, se můžete dočíst ZDE v části „Drátěný program je příliš drahý“. Do rohu se vleze, od umístění snadno odvoditelný název dalšího druhu, rohový dřez. A nakonec dřezy pro spodní montáž.

Marek Lacko
0