Hledáte byty k pronájmu v Praze a nejen v ní? Poradíme, jak na to!

Ačkoliv bydlení ve svém stále zůstává nejvyšší metou většiny Čechů, čím dál více lidí hledá i méně zavazující možnost, a sice byty k pronájmu. Praha v tomto ohledu představuje město, kde je podíl lidí hledajících pronájem nejvyšší. Patříte-li mezi ně i vy, tento článek je určen právě vám!

Byty k pronájmu z hlediska zájemce – osobní prohlídka je alfou a omegou

Stěhování do nového bytu vždy bývá velkým životním krokem, proto je dobrá informovanost a opatrnost na prvním místě. Nacházení nedostatků až po nastěhování není nejlepší způsob, jak je objevit. Nebojte se proto ptát majitele ještě před prohlídkou na to, co z jeho inzerátu předem jasně nevyplývá. Tak například:

  • V jakém poschodí se byt nachází?
  • Kterým směrem je situován?
  • Je jeho součástí vybavení, nebo si jej budete muset obstarat sami?
  • Co je zahrnuto v uvedené ceně nájemného a co si budete muset doplácet?
  • Kdo je majitelem bytu? Jednáte skutečně s ním, nebo s jeho zástupcem, nebo dokonce se současným nájemníkem hledajícím podnájemníky?
  • Máte domácí mazlíčky? Ptejte se, zda to majiteli nevadí (zakázat mazlíčky vám majitel sice ze zákona nemůže, ale přesto je lepší hledat jinde, pokud v této otázce nezaujímá souhlasné stanovisko).

Podstatné informace nicméně vyplují na povrch při samotné prohlídce. Při ní můžete zjistit, jak vypadá okolí bytu, jak daleko jsou obchody, veřejná doprava a další důležité body. A především samozřejmě to nejpodstatnější. A sice, zda byt vzhledově odpovídá tomu, jak byl inzerován. Řešte ale i takové věci, jako jsou tlak vody, internetový signál, stav rozvodů a řada dalších, podle vaší zkušenosti.V podstatě se řiďte podobnými kritérii, jako byste nemovitost kupovali – do větších detailů je věc rozebrána například zde.

Bez nájemní smlouvy to nepůjde

Ačkoliv lze na internetu najít relativně velké množství vzorů smluv,, prezentovaných realitními portály typu Bigle.cz a dalšími, měl by, pokud je to možné, připravit smlouvu upravující podmínky vašeho nájemního vztahu kvalifikovaný právník, . Ať už tomu bude jakkoliv, důkladně si smlouvu několikrát přečtěte a ptejte se na případné nejasnosti – záleží na tom opravdu mnoho!

V nájemní smlouvě nesmí chybět specifikace smluvních stran, předmět pronájmu, výše nájemného, způsob a doba jeho splácení, výše záloh za energie a další údaje, ideálně i kopie listu vlastníka nemovitosti. Jako příloha nesmí chybět ani protokol o převzetí a předání.

Smlouva se uzavírá buď na dobu určitou nebo neurčitou. Obvykle jde o smlouvu na dobu určitou (většinou na jeden rok), přičemž další prodloužení je možné na základě dodatku ke smlouvě. I v tomto případě vás odkážeme na článek, zabývající se tematikou nájemní smlouvy hlouběji.

Co zmínit dále?

  • Zařízení nemovitosti jako pračka, sporák, myčka, postel či základní nábytek, nabízí většina pronajímatelů společně se samotným bytem. Absolutním pravidlem to ale není, proto se vždy raději informujte.
  • Pokud budete vyžadovat například vymalování, nebo i dílčí rekonstrukce, domluvte se s majitelem – v případě menších zásahů by vám mohl vyhovět, a samozřejmě vám asi nebude bránit v provádění rekonstrukce na vaše vlastní náklady.
  • Zavedenou praxí při pronájmu je i zaplacení kauce. Výše kauce obvykle představuje jeden či dva měsíční nájmy. Bude vám vrácena po ukončení pronájmu, pokud jste během něj nezpůsobili nějaké škody na vybavení bytu – v takovém případě půjde na jejich úhradu.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti jako nájemníci! Co byste poradili těm, kteří si právě nájem hledají?

0