When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Jak vybrat dekorativní vázu podle 4 hlavních kritérií

Pojďme se podívat na jednoduchý způsob, jak vybrat dekorativní vázu, na co se zaměřit a na co nezapomenout. Žádný domov by nebyl domovem, kdyby nebyl ozdoben dekoracemi podle vkusu svých obyvatel. Pokud má dekorativní předmět zároveň praktickou funkci, je to dvojnásobná výhoda.

Jak vybrat dekorativní vázu – snadno a prakticky, aby vám doma dělala radost

Při výběru je dobré zvažovat několik kritérií, která by měla ideální nádoba splňovat. Pojďme se trochu blíže podívat, na co se při výběru zaměřit.

1. Umístění

V prvé řadě je důležité si uvědomit, kam chceme vázu umístit. K ozdobení slavnostní tabule čerstvými květinami se hodí menší nenápadnější kousek, který vhodně doplní jednak zvolené květiny, jednak styl prostírání. Pokud má váza naopak působit jako dominanta místnosti, můžeme zvolit třeba podlahovou amforu, která bude okrasná primárně svým dekorem. Taková může být pochopitelně větší a těžší, protože není určená k přenášení.

2. Barva

V barvách se fantazii opravdu meze nekladou. Jednobarevné vázy se hodí do moderních minimalistických interiérů. Pokud hledáte spíš rustikální typ, zvolte na příklad barevný porcelán. Má-li být váza sama ozdobná svým provedením, barvu vybírejte hlavně podle ladění místnosti. Pokud ale hledáte vázu na květiny, myslete na to, jaké květy do ní budete nejčastěji vystavovat. V tomto ohledu je jemnější střízlivá nádoba univerzálnější než barevné výrazné dekory.

3. Tvar a velikost

Co se týče tvaru, je dobré myslet na to, jestli a případně jaké květiny budete chtít do vázy aranžovat. Velice oblíbené jsou jednotlivé květy na dlouhém stonku umístěné v úzké nenápadné váze. Moderní a elegantní jsou i mělké misky s naaranžovanými květy nebo jen okvětními lístky. Starobyle a venkovsky působí sušené květiny. Pokud chcete mít vázu postavenou na stole, neměla by bránit výhledu na ostatní stolovníky. Také myslete na to, aby na frekventovaném místě nestála váza příliš nestabilní, která by se mohla snadno převrhnout a rozbít.

4. Materiál

V materiálech máte také výběr takřka neomezený. Každý má ovšem své pro a proti. Mezi hlavní a nejčastější patří:

  • Sklo – nejtradičnější, nejobvyklejší, ale rozhodně ne nejnudnější. Sklo má vynikající vlastnosti, v interiéru působí elegantně a luxusně, umožňuje zpracování do tradičních i extravagantních tvarů, může být čiré, barevné nebo jinak ozvláštněné, třeba kombinací s jiným materiálem. Je snadné na údržbu, stálobarevné, ideální pro řezané květiny. O tom
  • Keramika – čistě hliněné vázy působí hřejivě a útulně, samy o sobě dodají obydlí příjemnou domáckou atmosféru. Pokud ale hledáte keramickou nádobu na květiny, zvolte raději glazovanou, bude se vám snáze udržovat čistá a voda v ní bude déle čerstvá.
  • Kovy – méně obvyklé, ale velice efektní. Kov se dá dobře kombinovat se sklem, výsledek působí moderně, industriálně. Mějte na paměti, že kovová váza bude výrazně těžší, než podobně velká váza z jiného materiálu.

Vybrat si domů pěkné dekorace, není žádná věda, je to spíš pocitová záležitost. Inspiraci pro útulné bydlení naleznete na nejrůznějších místech. Přesto se hodí přistupovat k výběru trošku systematicky a prakticky, jak je nastíněno výše.

Když se po přečtení těchto řádků kolem sebe rozhlédnete, zaručeně uvidíte místo, kterému něco chybí. Zkuste si představit, jaká váza by mu slušela. Udělejte si kolem sebe příjemné prostředí, není to žádná věda a uvidíte, že se budete cítit líp. K tomu zajisté přispěje i oblečení z Nerio, díky kterému si budete připadat krásně za každé situace.

A jaký typ vázy preferujete vy? Strohé, tradiční, Extravagantní? Máte rádi květiny v interiéru? Čerstvé nebo suché vazby? Podělte se v komentářích o své názory a zkušenosti!

Marek Lacko
0