Jak vybrat postel z masivu, abyste si užili atmosféru vesnické roubenky? Přírodní materiál je trendem v interiérech i v roce 2019

Shlédli jste se v nastupujícím trendu návratu k přírodě a teď zvažujete, jak vybrat postel z masivu? Taková postel není pouze trendy záležitostí, ale nejdůležitějším kouskem nábytku, co doma máte. Nemusíte být spáči, co o víkendech vydrží dřímat i deset hodin v kuse. Jakýkoliv čas strávený v posteli se počítá především na kvalitu. Tentokrát ponecháme stranou výběr matrace a roštů. Koukneme se na rámy. Jaké druhy dřeva jsou v nabídce a jaký zvolit právě pro váš komfort?

Proč koupit postel z masivu?

Kde kdo si poslední dobou rozhodl pořídit zcela nové vybavení z levného nábytku. Nová obývací stěna na návštěvě u přátel vás už ani neohromí. Pokud ovšem není z masivu. Se zájmem přijdete blíž a poklepete, přivoníte. Kolem masivního nábytku se náhle utvořila aura výjimečnosti a luxusu. Tomu se dříve těšily materiály lehké a lesklé. Možná se strany jednoho dne opět obrátí, kdo ví. Prozatím je ale obliba voňavého dřeva neměnná.

Proč ji chcete:

  • Dobrá investice – nemusíte se obávat, že byste za pár let museli kupovat náhradu za rozvrzanou či přímo rozbitou postel.
  • Vzhled – je to subjektivní. Ale momentálně jsou zkrátka v kurzu přírodní materiály.
  • Udržitelnost – přirozenost materiálu a dlouhá životnost jsou šetrné k přírodě, ideálně vyrobené lokálně. Spousta zákazníků se odklání od konzumu k udržitelnosti.

Proč dá někdo přednost jiným materiálům:

  • Vyšší cena – mluvíme zde minimálně o dvojnásobku ceny dřevotřískové postele. Jak už jsme ale zmínili, je to investice, kterou nebudete muset dlouhá léta opakovat.
  • Vyšší hmotnost – je nepraktická při stěhování nebo úklidu.

Do bytu či na chalupu

Za rostoucím zájmem o masiv hledejme silnou dávku nostalgie a vzpomínky na zařízení bytů a domů našich prarodičů. Zařídit venkovskou chaloupku čímkoliv jiným, než bytelnou almarou a těžkou postelí, by byl téměř zločin. Čím dál více ale chceme kvalitní vybavení i do městských bytů a novostaveb. Účelu pak přizpůsobme i výběr typu dřeva.

Pevnost nerovná se tvrdost

  • Smrk, borovice, bříza – jsou lehká a měkká dřeva, přesto nabízí výhody masivu jako je pevnost a vysoká nosnost. Materiál je ale zároveň cenově dostupný. Doporučujeme je například do dětského pokoje. Skrze měkkost ho bohužel nelze doporučit pro psací stůl či jakoukoliv pracovní desku.
  • Dub, buk, javor – tato dřeva jsou tvrdá a odolná. Jsou ideální na vybavení ložnic a obývacích pokojů. Bez problému si z něj nechte vyrobit kuchyňský stůl a židle. Opravdu vám vydrží.

Do tradičních interiérů se hodí výše zmíněné materiály. Možná ale pokukujete po něčem luxusnějším. Nabídka dřeva pro konstrukci rámu postele se od dob našich babiček rozšířila i o exotické dřeviny jako je mahagon, teak, palisandr. Řadí se k těm tvrdším, jak uvidíte v přehledu níže. Tabulka tvrdosti dále slouží i jako pomyslné cenové seřazení. Čím tvrdší a exotičtější dřevo vyberete, tím více zaplatíte.

Dřevina Tvrdost podle Brinellovy stupnice
smrk 1,3
borovice 1,6
bříza 2,7
olše 3,0
mahagon 3,1
buk 3,8
dub 3,9
palisandr 4,5
teak 4,6
javor 4,8

Z břízy mahagonem jako mávnutím kouzelného proutku

Nechat si vyrobit postel například z mahagonu je cenově téměř nereálné. Zákazníka tak potěší, že si rám sice nechá vyrobit z borovice či břízy, mořením dřeva ale dosáhne vzhledu mahagonu, ořechu nebo dubu. Barva moření na zakázku trvá asi jeden až dva týdny. I za relativně nízkou cenu tak dosáhnete na kousek luxusního vzhledu.

Už víte, že si chcete pořídit novou postel z masivu. A co víc, možná noční stolky, šatní skříň. Máte tu výhodu, že trh nám nabízí široký výběr hotových ložnicových sestav. Dobře dostupný je i samostatný materiál, a tak si můžete zadat třeba výrobu na zakázku a vytvořit repliku pokoje vašich předků. Trh navíc otvírá nové možnosti pro ty, kteří touží mít jedinečný kousek ze dřeva s nezvyklou strukturou.

Navodí dojem výjimečnosti a luxusu a přece působí přirozeně a ekologicky. Jaký styl je ten váš? A kolik byste za postel utratili vy?

0