Kvalitní žulová deska na stůl se vyplatí. Na opravdu slušnou si ale připravte alespoň 10 000 korun!

Každá žulová deska na stůl vyrobená odpovídajícím způsobem má celou řadu unikátních vlastností. Její pořízení se proto rozhodně vyplatí. Jde o mimořádně odolný a velmi elegantní až luxusní materiál. který je přímo předurčen k použití na nejrozmanitějších místech. Zejména pak všude tam, kde mohou vyniknout jak jeho odolnost, tak i specifická krása. Jídelní, konferenční nebo pracovní stoly nevyjímaje. Co stojí za značnou oblibou žulových desek právě na stoly? A jakou povrchovou úpravu si u nich můžete zvolit?

Žulovou desku na stůl pořídíte za pár tisíc

Desky stolů, obzvláště těch jídelních, patří k nejvíce namáhaným povrchům v domácnosti. Bývají téměř denně nechtěně ohroženy jak mechanicky, tak působením nejrůznějších potravin a nápojů. Žula (granit) je proto díky svým vlastnostem jedním z nejvhodnějších materiálů, které lze pro výrobu stolních desek použít. A sama deska nemusí být drahá. Cena bude záviset jednak na rozměrech a jednak na zvoleném druhu tohoto přírodního kamene. Větší a případně i exotičtější kus granitu pochopitelně vyjde dráž. Avšak už za nějakých 10 či 15 tisíc korun lze zakoupit skutečně kvalitní a zajímavou desku.

Výhody, které jistě oceníte

Každý materiál, který je na stolové desky běžně používán, má své klady i zápory. Ať už je to masivní dřevo, laminát nebo třeba umělý kámen. Pokud jde o granit, jedinou nevýhodou může být, obzvláště u exotičtějších druhů, vyšší pořizovací cena. Jinak je možné s klidným svědomím potvrdit, že vše ostatní hovoří v jeho prospěch. Zařizujete-li si prostornou luxusní kuchyň, určitě osazení stolu žulovou deskou zvažte. Proč? Zejména kvůli následujícím výhodám:

  1. Vysoká pevnost a odolnost proti mechanickému poškození.
  2. Jednoduchá údržba.
  3. Odolnost vůči vysokým teplotám.
  4. Extrémně dlouhá životnost.
  5. Bezpečnost.
  6. Originální vzhled každého žulového kamene.

Můžete si zvolit i tvar, který vám vyhovuje

Přestože je žula jedním z nejpevnějších a nejodolnějších přírodních materiálů vůbec, rozhodně to neznamená, že byste si pro stůl nemohli zvolit takový tvar desky, který vám bude nejlépe vyhovovat. Je totiž velice tvárná, a nechá se z ní vyrobit „kus přímo na míru“. Kvalitní stůl z granitu zhotovený přesně podle vašich představ, bude stejně důležitý jako prvotřídní spotřebiče, na kterých se rovněž nevyplatí šetřit. Tvar přitom není to jediné, co si při koupi žulové desky na stůl můžete vybrat.

Povrchová úprava, specifická struktura nebo i tloušťka…

Ať už budete vybírat desku na jídelní či pracovní stůl nebo třeba na stolek pod televizi, bude vás krom tvaru zajímat pochopitelně i její celková velikost a možnosti další úpravy. Většina firem, které se úpravou a prodejem takových výrobků zabývá, zpravidla umožní do detailu určit to, jaký by měl být výsledek. Kromě tvaru a velikosti si lze zvolit i tloušťku, povrchovou úpravu a způsob, jakým budou opracovány hrany. A co je neméně důležité, lze si vybrat i strukturu povrchu desky. Každý kus žuly je svým způsobem originální a záležet bude tedy jen na vašem vkusu. Pokud chcete mít z granitu celý stůl, můžete si z něho nechat vyrobit i podstavec.

4 nejčastější typy povrchu

Pokud jde o druh žuly, běžně se můžete setkat s desítkami rozmanitých variant a tedy i unikátních struktur. Je proto velmi nepravděpodobné, že byste si nakonec nevybrali. Je přitom jedno, zda zařizujete běžný byt, nebo vybavujete nějakou luxusní residenci. Jaké povrchy desek si můžete zvolit?

a) LEŠTĚNÝ

b) JEMNĚ BROUŠENÝ

c) KARTÁČOVANÝ (SATINOVANÝ)

d) OPALOVANÝ A KARTÁČOVANÝ

Dobře vybraným stolem se potěšíte každý den

Výběr správného stolu a především materiálu, z něhož bude vyrobena jeho deska, je při zařizování každé domácnosti opravdu důležitý. Třeba jídelní stůl bývá místem, kde se téměř denně alespoň na pár desítek minut schází celá rodina. Dobře zvolený materiál, tvar i povrchová úprava jsou proto něčím, co každý ocení. A nemůže být pochyb o tom, že právě žula skýtá v tomto ohledu mimořádné možnosti. Pokud si správně vyberete, odměnou vám bude příjemné posezení u kvalitního a napohled krásného stolu a nakonec i jeho snadný úklid.

Máte s žulovými výrobky už nějaké vlastní zkušenosti? Našel by se u vás doma třeba konferenční stolek, pracovní plocha kuchyňské linky nebo pár obkladů z tohoto unikátního druhu kamene?

0