Jak správně vybrat digestoř do moderní kuchyně

Jak správně vybrat digestoř, aby splňovala to, co se od ní očekává? Digestoř patří k neodmyslitelnému vybavení každé moderní kuchyně, spolu s dalšími šikovnými pomocníky, kteří usnadní práci. Díky její zásluze, bude domácnost bez nepříjemných pachů a plísní. Ale aby později nepřekvapila nevyhovujícím výkonem, je nezbytné věnovat výběru více pozornosti.

Jak správně vybrat digestoř podle umístění a tvaru

Digestoře se dělí na tyto typy:

 • Komínové
 • Ostrůvkové
 • Závěsné
 • Výsuvné
 • Vestavné

Komínové, vestavné a ostrůvkové odsávače, využívají přímého odtahu vzduchu mimo objekt komínem, odtahovým potrubím, či ventilační šachtou, proto se nazývají odtahové. Závěsné a výsuvné využívají režimu recirkulace, kdy nasávaný vzduch vracejí zpět do místnosti před uhlíkový filtr, nazývají se tedy recirkulační.

Jak vypočítat dostačující výkon digestoře

Jednoduchým vzorečkem, jak vypočítat výkon, aby byl dostačující, je možno zajistit správně odvedenou práci tohoto pomocníka.

· délka x šířka x výška = objem v m3

Tímto výpočtem se zjistí objem místnosti, ve které se bude vařit a tím i kolik vzduchu se v kuchyni nachází. Objem vzduchu by se měl za hodinu vyměnit desetkrát, nejlépe však šestnáctkrát. Vypočtený objem se dosadí do tohoto vzorečku:

· objem v m3 x 16 = výkon v m3/hod

Tento výkon, nebo o něco málo větší by měl být zvolen při výběru digestoře. Pokud je však kuchyň spojená s obývací částí, byla by zapotřebí digestoř s obrovským výkonem. Tím pádem by z místnosti společně s parou nasycenou tukem, odcházelo i teplo. V tomto případě výrobci doporučují odsávač s minimálním výkonem 600 m3/hod.

Aby se neplýtvalo elektrickou energii a nerostly tak finanční výdaje, je třeba dávat pozor, aby přesah výkonu, nebyl zbytečně velký.

Spolu s výkonem je důležitá také samotná konstrukce digestoře, kdy jde o uspořádání filtrů a jejich celkovou plochu, vnitřní vedení vzduchu, hloubku digestoře a také provedení odtahu. Ten by měl být co nejkratší, bez zbytečných záhybů, protože se tímto zbytečně snižuje výkon odsávání.

7 speciálních funkci, které může digestoř mít

 • Osvětlení
 • Doběhový systém
 • Automatické odsávání
 • Čidlo regulující sílu odsávání
 • Indikátor znečištěného filtru
 • Dotykové ovládání
 • Dálkové ovládání

Osvětlení

Tuto funkci mají všechny digestoře a jedná se o velmi důležitý prvek. Žárovky musí být umístěny kolmo na pracovní plochu a jejich kryt by měl být z čirého plastu, aby nesnižoval intenzitu osvětlení.

Doběhový systém

Jediným spínačem se aktivuje doběh motoru po vypnutí odsávače a tím se kuchyň dokonale zbaví uniklých výparů.

Automatické odsávání

Pokud odsávač rozpozná větší četnost par, tuto funkci sám aktivuje.

Čidlo regulující sílu odsávání

Samo rozpozná, pokud je v místnosti větší množství výparů a tím se zvýší intenzita odsávání.

Indikátor znečištěného filtru

Led indikátor, který poukáže na znečištěný filtr, nebo na jeho výměnu.

Dotykové ovládání

Displej, který znázorňuje různé funkce a hodnoty a nahrazuje tak mechanické ovládání.

Dálkové ovládání

Možnost ovládání digestoře na dálku, zabezpečí perfektní pohodlí při vaření. Má v sobě magnet, tudíž je možno ho odložit kdekoliv, což jistě ocení starší osoby, nebo osoby se zdravotním omezením.

Využijte všechny dostupné informace, aby Vaše volba byla správná, ať už zatoužíte po jakémkoliv praktickém a zároveň designovém kousku v podobě digestoře, či vychytávce, která Vám ušetří místo v kuchyni. Svou kuchyň nezapomeňte doplnit o příslušenství z Bonio, které je nepostradatelným pomocníkem při přípravě jídel

A jakou variantu digestoře, či vychytávku máte doma Vy?

0