Novostavby na prodej – na co si dát pozor u čerstvých developerských projektů?

Toužíte bydlet v novém a sháníte novostavby na prodej? Mezi moderními developerskými projekty není všechno zlato, co se třpytí. Některé věci je nutno objevit a řešit včas – právě na ty si na následujících řádcích posvítíme.

Developer nabízí novostavby na prodej, A pak zkrachuje

V tom nejhorším případě už jste peníze zaplatili předem a zůstaly vám jen oči pro pláč a pohled na chátrající staveniště. Proto je radno platit vždy jen za projekt, který již je dokončený a zapsaný do katastru. Platit předem za nehotovou stavbu je ohromné riziko. Nejbezpečnější je nezaplatit více, než předběžnou zálohu.

Spousta developerů bohužel tohoto „zajíce v pytli“ ráda prodává. Hlad po bytech je především v hlavním městě tak obrovský, že řada lidí toto riziko pod příslibem budoucího bydlení ráda podstoupí. Většinou sice vše dobře dopadne, jsou ale i případy, kdy se kupující ošklivě spálili.

Jestliže jste ochotni platit předem za nedokončený projekt, musíme na vás alespoň důrazně apelovat, abyste si daného developera důkladně prověřili. Jaké projekty již má za sebou a jaké jsou na jeho práci ohlasy? Jak developer figuruje ve veřejných rejstřících? Podnikněte nejprve důkladný výzkum, abyste se vyhnuli nejčernějším scénářům.

Prověřte si i nemovitost samotnou

Možná jsou na ni navázáno nějaké věcné břemeno. Kdo je podle katastru nemovitostí jejím vlastníkem? A jak je financována? Developer může brát peněžní prostředky prostřednictvím bankovního úvěru. Můžete se pokusit zjistit, o jaký úvěr se jedná.

Někteří developeři zase podnikají tak, že z jednoho či více projektů obratem financují ty další. To je podstatně rizikovější, protože selhání jednoho „kolečka“ může celý tento stroj zastavit. Pokud je developer netransparentní co se financování projektu týče, měla by se vám v hlavě rozsvítit varovná kontrolka.

Jak je to s potřebnými povoleními?

Nebojte se developera požádat o předložení územních rozhodnutí a stavebního povolení. Jestliže je nemůže doložit, něco bude špatně.

  • Někdy developeři nabízí byty k prodeji již v momentě územního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se v tomto momentě může ještě spousta věcí změnit či pokazit, je lepší neplatit celou částku již v této chvíli. Můžete již ale sepsat takzvanou rezervační smlouvu.
  • Jestliže už bylo vydáno stavební povolení, začíná být celá věc na dobré cestě a troufnout si tak můžete i na smlouvu o smlouvě budoucí kupní.
  • Teprve až když je dostavěno přikročte k podpisu kupní smlouvy.

Ke každé smlouvě, kterou s developerem podepisujete, je dobré přizvat si nezávislého právníka. Developer vám bude nejspíše nabízet takové smlouvy, které jsou co nevýhodnější pro něj samotného. Dobrý právník se pak postará o to, aby byla spokojenost oboustranná.

Mějte jasno v tom, jak chcete nemovitost financovat

Většina již dokončených a zkoulaudovaných nemovitostí se financuje klasickou hypotékou. Kupujte-li nový byt v této fázi, vše bude fungovat úplně stejně, jako v běžných případech. Jak ale brát hypotéku na byt ještě nezkolaudovaný, eventuálně na něco, co ještě nestojí? V takovém případě se nabízí i možnost předhypotečního úvěru. Jelikož aktuálně nemáte nemovitost k zástavě, můžete v rámci tohoto úvěru i bez ní. Zástava je pak vložena v momentě zápisu nemovitosti do katastru.

O předhypotečním úvěru čtěte více zde.

Pro schválení předhypotečního úvěru si banka prověřuje vás i samotného developera. A s největší pravděpodobností to udělá důkladněji, než by se to podařilo vám samotným. I žádost o předhypoteční úvěr tak může být způsobem, jakým si solidnost daného developera ověřit!

Máte nějaké zkušenosti s nákupem ještě nedokončených developerských projektů? Sdělte nám je v sekci komentářů!

0