When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Jak vybrat dřez podle materiálu? Výhody a nevýhody 4 variant!

Zařizujete novou kuchyň a řešíte otázku, jak vybrat dřez? Zjistěte si, z jakých materiálů se vyrábí. V tomto článku najdete výčet známých i poměrně nových variant se všemi výhodami a nevýhodami. Na základě těchto informací by pro vás měl být výběr dřezu výrazně snazší.

Jak vybrat dřez v dnešní nabídce plné mnoha variant?

Pro výběr toho správného dřezu si potřebujete ujasnit několik základních parametrů. Zajímat vás budou rozměry a tvar, který by měl sedět do kuchyňské linky. Dalším klíčovým faktorem je právě materiál. Každá z variant v dnešní nabídce má jiné přednosti.

Před koupí dřezu si ujasněte:

  • rozměry
  • umístění na kuchyňské lince
  • tvar
  • kombinaci s baterií
  • technické řešení odtoku odpadu
  • jaký bude nejlepší materiál

Jistě si kuchyň bez dřezu už ani neumíte představit. Využijete ho při každodenním vaření. Buďte při tom v pohodlí a kupte si oblečení na doma z Larond.

Klasický nerez

Ve většině kuchyní je nerezový dřez. Je to standardní a klasická varianta, která se snadno kombinuje s dalším vybavením. V nabídce najdete nejrůznější tvary i povrchové úpravy nerezu od lesklých až po efektně kartáčované.

Na výrobu dřezů se používá nerezavějící potravinářská ocel o minimální síle alespoň 0,6 milimetrů. Výhodami jsou snadná kombinovatelnost, odolnost proti vysokým teplotám. Při hrubším zacházení materiál nepraskne, ale pouze se drobně poškodí. Nerez poskytuje také odolnost při používání nejrůznějších chemikálií. Je oblíben i díky vysokým hygienickým kvalitám, kdy nepohlcuje žádné pachy a na jeho povrchu se při běžném čištění nedrží bakterie.

Nevýhodou klasického nerezového dřezu je možnost poměrně snadného mechanického poškození, kdy se vytvoří drobné promáčkliny či škrábance. Problém je větší hlavně u variant vyrobených z tenkého nerezu, které bývají také levnější. Někdo vnímá jako nevýhodu také nutnost neustálého leštění, aby byl dřez a jeho okolí bez zaschlých kapiček a nečistot.

Efektní granit

Granitové dřezy jsou vytvořeny spojením drcené žuly a pryskyřice s barvivy. Dřezy jsou dostupné v mnoha barevných variantách pro snadnou kombinaci s konkrétní kuchyní.

Výhodou materiálu je chemická a mechanická odolnost. Kvalitní granit je opravdu hodně tvrdý, takže se vám může podařit rozbít o jeho povrch skleničku. Další předností je snadná údržba bez nutnosti neustálého leštění.

Nevýhodou je fakt, že se můžete setkat s napodobeninami, případně na dřezy, které mají pouze vrchní nástřik granitu.

Odolná keramika

Krásně vypadající keramické dřezy jsou stále více oblíbené i díky své dlouhé životnosti.

Výhodou keramiky je její dlouhodobá barevná stálost, vysoká pevnost a odolnost proti používaným chemikáliím. Pokud chcete přeci jenom výskyt chemikálií i přes odolnost materiálu ve své domácnosti snížit, vyrobte si vlastní čisticí prostředky. Údržba dřezu bude s jejich pomocí snadná a zabere minimum času.

Při neopatrné manipulaci se však může projevit nevýhoda, kdy při nárazu větších předmětů padajících z výšky, může dojít k odštípnutí kousku keramiky či dokonce prasknutí.

Luxusní umělý kámen

Dřezy z umělého kamene se v poslední době těší poměrně značné popularitě. Umělý kámen bývá směsí křemičitého písku a žuly spojených akrylátem. Při výrobě je možné přidat téměř jakoukoliv barevnou příměs, což nabízí atraktivní spektrum nejrůznějších designových provedení.

Výhodou krásně vypadajícího umělého kamene je vysoká míry hygieničnosti a poměrně snazší údržba. Nemusí se totiž neustále leštit a stále vypadá velmi pěkně. Prováděné povrchové úpravy materiálu se starají o to, aby byl dřez odolný proti mechanickému poškození. Odolnost materiálu je natolik dobrá, že se firmy nebojí poskytovat záruku až 10 let.

Nevýhodou je nízká tolerance vysokých teplot, kdy se při hodnotách nad 280 stupňů mohou uvolňovat toxické látky z akrylátu, který je pojivem umělého kamene. Když si ale dáte pozor a do dřezu nebudete lít vařící olej, mělo by to být v pořádku.

Podobný průzkum jednotlivých materiálů udělejte i při výběru kuchyňské desky, které plynule navazuje na dřez a je klíčovým pracovním místem s požadovanou dlouhou životností.

Už znáte výhody a nevýhody čtyř oblíbených materiálů pro výrobu dřezů. Rozhodnutí, jaká varianta bude to pravé zrovna do vaší kuchyně a pro vaši potřebu si však musíte vyřešit sami. Pokud stále váháte, udělejte si seznam pro a proti u jednotlivých materiálů podle toho, jakou důležitost jednotlivým faktorům přikládáte.

A jaký dřez máte vy? Vyhovuje vám daný materiál? Napište nám do komentářů svůj názor!

Marek Lacko
0