When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Jak může účetní samouk jako já, zvládnout podvojné účetnictví?

Zní vám označení účetní samouk jako hloupost? Vždyť účetnictví jakožto obor, patří mezi výuku na leckterých vysokých školách. Obory typu, účetnictví a marketing, marketing a účetnictví či pouze účetnictví, patří mezi lukrativní obory vyučované nejen v českém jazyce a nejen na veřejných školách. Může se tedy samouk, jakým jsem já, naučit plynule ovládat účetnictví se vším, co k němu patří? A proč ne? Ruku na srdce vážení, koho kdy někdo naučil něco smysluplného na vysoké škole? Myslíte si, že teorie spletitostí o stranách má dáti a dal mi bude v praxi nápomocná? A co teprve výsledkové či rozvahové účty, obrátky zásob, časové rozlišení, rentabilita či výnosnost zakázek? Bez praxe vám tyto slova přijdou naprosto bezpředmětné. Já osobně patřím mezi výjimku, která takzvaně potvrzuje pravidlo. Jsem účetní samouk, který do tajů účetnictví zaplul až v pracovním procesu. 

 Účetní, který vidí za roh

V současné době mám pocit, že i duchapřítomný skladník, který se něco málo naučí o prodejních a nákupních cenách, se může stát účetním. Promiňte, řekněme tedy, že spíše ekonomem, který za danými čísly uvidí opravdovou budoucnost a to bez zkreslených nákladů a výnosů. Takovýto člověk nebude typickým účetním, který buší do čísel na klávesnici a snaží se rozplést tajuplnou rozvahu, nýbrž to bude člověk, který bude o podstatě účetnictví vědět o něco více. Představme si takovéhoto skladníka, který se zajímá o obchod a jak a v jakém množství se prodávají zásoby, které denně míjí ve skladu. Pokud bude přemýšlivý, dokáže si velmi dobře představit, jak to s chodem zásob ve skutečnosti je. Výnosnost zakázky mu prozradí nákupní a prodejní ceny, a pokud navíc zjistí, k čemu slouží marže a jakým způsobem funguje, máme z něj obchodníka. Pokud se takovýto člověk začne zajímat například i o ceny dopravy a danou optimalizaci skladování, je jen krůček k tomu, stát se dobrým ekonomem, posléze i účetním. Vězte nebo ne, ale od pochopení podstaty účetnictví mu stačí pouze stručný zájem o mzdy, o to, kdo a jak efektivně pracuje a také o to, kde se dá ušetřit. Podvojné účetnictví se dá naučit velmi rychle, záleží pouze na tom, zda daný člověk o jeho pochopení stojí. 

 Mé tipy, jak se naučit podvojné účetnictví

Účetnictví se řadí mezi předměty, které valná většina studentů středních i vysokých škol bytostně nenávidí. Novela zákona o účetnictví dala další šanci podvojnému účetnictví. Pokud vás zajímá rozdíl mezi jednoduchým a podvojným účetnictvím, jistě prozkoumejte tento článek. Já patřím mezi tuto valnou většinu také. Ovšem i přesto mne okolnosti dovedli až k tomu se o tomto záhadném oboru dozvědět více a to i přesto, že praktická část z účetnictví u maturitní zkoušky, byla pro mě tou nezapeklitější. Ovšem pokud nepatříte mezi ty, kteří se měli účetnictví možnost učit na střední či vysoké škole a o návratu ke studiu absolutně vůbec nemůže být řeč, mám pro vás několik tipů, jak si s účetnictvím poradit i bez lektorských přednášek. Účetnictví je tvrdá disciplína, která má svá přesná data a principy, k němž patří všudypřítomná podvojnost, která spočívá v tom, že pokud účetní zaúčtuje na stranu dal, musí zaúčtovat i na stranu má dáti. Říká se také, že na účetnictví musí mít člověk povahu. Často se tito lidé hází do škatulky, sucharů a bláznů. Ovšem pečlivost, se kterou bude, člověk vykonávat účetnictví se vyplatí a to nejen po finanční stránce. 

 1. Studium účetnictví

Ano, je to tak, pokud se chcete stát dobrý účetním, měli byste tento obor studovat alespoň na vysoké škole. Ovšem existuje celá řada výjimek, které potvrzují pravidla. Třeba já! Nemusíte se proto hnát do školy hned na začátku nového akademického roku, zkuste na účetnictví vyzrát jiným způsobem. 

 2. Knihy pro začátečníky

Účetnictvím se rovněž zaobírá i celá řada publikací, byť nejde právě o čtivou beletrii. Já osobně jsem čerpala hned z několika účetních knih najednou. Často knihy nesou označení „pro začátečníky“. Sama ovšem doporučuji tuto metou sebevzdělávání brát spíše jakou podpůrnou a raději jí spojit například s jinou činností, kupříkladu s řešením příkladů z praxe, kterých je v učebnicích rovněž nespočet. 

 3. Rekvalifikační kurzy

Mnohým podceňované, z mého hlediska velmi nápomocné rekvalifikační kurzy pro veřejnost, po jeho úspěšném absolvování dostanete certifikát, se kterým si můžete například založit vlastní živnost či se ucházet o lukrativní místa v podnicích. Tento zajímavý článek vám o rekvalifikačních kurzech leccos prozradí. Tyto kurzy se pohybují v rozmezí od 12.000 Kč do 15.000 Kč a ve větších městech o ně nouze opravdu není. 

 4. On-line výuka účetnictví

I pro ty, kteří jsou velmi časově vytížení a nemají čas docházet například na rekvalifikační kurz, zde mám tip. Ten spočívá v on-line výuce, kterou absolvujete z pohodlí svého domova. Tyto kurzy velmi květuji, jelikož mi se studiem účetnictví velmi pomohli. Během jednoho roku se ze mě, z neekonomky, stala vskutku precizní a šikovná účetní. Zkuste to také.

Marek Lacko
0