Stavba na klíč, nebo svépomocí – porovnání obou variant z hlediska jejich největších výhod

Vyplatí se Vám spíše výstavba domu svépomocí, nebo stavba na klíč? Jedná se o otázku, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Každý člověk má jiné možnosti i očekávání, a proto jsme pro Vás v tomto článku shrnuli největší výhody obou variant, abychom Vám Vaše konečné rozhodnutí co nejvíce ulehčili.

Výhody stavby na klíč

  • Komunikujete pouze s jednou společností
  • Získáváte jednotnou záruku
  • Stavební společnost je schopna vyjednat nižší cenu za materiál i práci, což se může ve výsledku vyplatit
  • Již na začátku si domluvíte jednotný termín pro dokončení celého projektu

Veškerá komunikace probíhá s jednou firmou

Veškeré záležitosti spojené s výstavbou budete řešit s jednou osobou, která odpovídá za kvalitu a včasné zhotovení domu. Vyhnete se řešení jednotlivých záležitostí s různými dělníky. Komunikaci s jednotlivými subdodavateli zboží i služeb zajistí stavební firma, která má Váš projekt na starosti.

Jednotný termín výstavby

Již ve smlouvě, kterou se stavební společností uzavřete, je uveden termín, kdy Vám bude dokončený dům předán. Odpadnou Vám tím starosti s pozdním dokončením jednotlivých činností, které na sebe navazují.

Jednotná záruka

Na stavbě je přítomno množství odborníků, kteří mají na starosti vždy konkrétní oblast. V případě stavby na klíč za vše odpovídá společnost, s níž jste uzavřeli smlouvu a s tou řešíte i případné reklamace.

Časová úspora

Úspora času je jednou z největších výhod stavby domu na klíč. Nebudete muset odcházet z práce pokaždé, kdy se na stavbě něco nepovede. O vše se postará stavbyvedoucí, který bude za jednotlivé dělníky zodpovídat a zadávat jim práci.

Nižší cena za práci i materiál

Stavební firmy mají slevy na řadu stavebních materiálů, jako jsou cihly apod. Podobná situace je i v případě samotné práce, kdy řemeslníci poskytují firmám, se kterými dlouhodobě spolupracují, levnější služby.

Další výhody, které může stavba domu na klíč přinést

Stavební firma má na rozdíl od Vás se stavbou domu bohaté zkušenosti, a proto dokážou hned na začátku spočítat, kolik peněz za vše zaplatíte.

Vyhnete se rovněž i nákladům, které byste museli v případě stavby svépomocí vynaložit. Je řeč především o nepřímých nákladech, jako je prostor pro skladování, mobilní toaleta, likvidace odpadu, spotřebovaná energie a voda.

TIP: Vše, co byste měli o stavbě na klíč vědět

Výhody výstavby domu svépomocí

  • Za dům v konečném součtu zaplatíte méně
  • Jednotlivé detaily budou kvalitně provedeny
  • Budete mít možnost efektivního řízení stavby

Cena

Materiál na stavbu výhodněji sice neseženete, ale po kompletním sečtení všech nákladů budou o statisíce nižší, než by tomu bylo v případě stavby na klíč.

Je potřeba si uvědomit, že úspora peněz je vykoupena investicí Vašeho času. Všechen volný čas budete trávit na stavbě a mnohdy budete muset odejít i z práce, abyste vyřešili problém, který za Vaší nepřítomnosti vznikl.

Vysoká kvalita práce

Dá se předpokládat, že pokud na domě něco Vy sami děláte, máte největší zájem na tom, aby to bylo kvalitně odvedeno. S tím souvisí i výběr materiálu, který bude mít přesně ty vlastnosti, jež očekáváte. Pokud si stavíte dům sami, významným způsobem ovlivňuje jeho finální podobu.

Efektivní řízení stavby

Celý vývoj stavby budete mít plně pod kontrolou. Otázkou je, do jaké míry se v jednotlivých procesech vyznáte a jste schopni zastat stavební práce. Na některé činnosti budete muset přizvat odborníky. V případě potřeby můžete cokoliv změnit, nebo stavbu pozastavit.

Lidé se opět vracejí zpět ke stavbě domů svépomocí. Obecně lze říci, že do stavby svépomocí by se měli pouštět především lidé znalí v oboru. V opačném případě by nemuselo být dosaženo tak vysoké kvality, jakou očekáváte. Pokud máte dostatek peněz, zvolte spíše stavbu na klíč. Ušetříte si soustu starostí i času. Naopak pokud se v oblasti stavebnictví sami pohybujete a máte čas, který bude nutné do výstavby investovat, tak neváhejte. Radost z dobře odvedeného díla bude k nezaplacení.

Jakou z možností byste vybrali a podle čeho byste se rozhodli?

0