When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Jak investovat do bitcoinu v roce 2019 a na co se připravit?

Uvažujete nad tím, jak investovat do bitcoinu? I přesto, že má tato virtuální měna několik podobností s běžnými investičními nástroji (například akciemi), je v mnoha ohledech unikátní. Protože je jeho kurz volatilní, je třeba zvolit konkrétní investiční strategii a té se držet. Navíc je ho potřeba patřičně zabezpečit, protože na rozdíl od peněz na vašem bankovním účtu se o něj budete muset postarat vy samy. Následující článek napoví, proč investovat zrovna do něj, kde ho nakoupit a jak svoje ho bezpečně uložit.

Jak investovat do bitcoinu a proč nezůstat u běžných investičních instrumentů?

Bitcoin je i v dnešní době stále v rané fázi svého vývoje. Ačkoliv je možné s ním platit na vybraných místech takřka na celém světě, stále existuje obrovský potenciál pro to, aby se stal alternativou k běžnému platebnímu systému. A ačkoliv je budoucnost nejasná, poměrně vysoké riziko, které s sebou investice do virtuálních měn nese, je vyvážená vysokým potenciálním ziskem.

Na rozdíl od běžné měny, která je znehodnocována inflací, je ho omezený maximální počet. Nikdy jich nebude vytěženo více, než 21 milionů (tento neměnný limit je naprogramovaný do jeho protokolu). To je jedna z jeho nejdůležitějších vlastností a také důvod, proč jeden stojí tisíce dolarů.

To nabízí investorům možnost vlastnit měnu, která je relativně vzácná a v případě, že bude úspěšně zavedený a stane se opravdovou alternativou k běžným měnám se dá předpokládat, že jeho cena bude i nadále růst.

Jak nakoupit?

Je možné nakoupit na mnoha směnárnách pomocí debetních či kreditních karet, nebo bankovních příkazů. Největší z nich jsou například Coinbase.com nebo BitStamp.net. Pamatujte také na to, že nemusíte kupovat celý– je možné koupit i jeho část. Nelekejte se proto toho, že jeden stojí desítky tisíc korun – můžete nakupovat i v řádu stovek korun.

Kdy nakoupit?

Kurz je volatilní, dokonce mnohem více, než je běžné třeba na akciovém trhu. V minulosti zpravidla zažíval období intenzivního růstu, kterému následovala doba pomalého, někdy i několik let trvajícího propadu. Tento trend se opakuje a je možné ho vidět cenových grafech.

I přesto, že je citlivý na to, co se děje ve světě, chová se ale zpravidla opačně, než běžné měny – v minulosti měla například zpráva o poklesu hodnoty čínského Yenu za následek zvýšení poptávky po a díky tomu růst jejich hodnoty.

Na otázku, kdy nakoupit, nejde jednoznačně odpovědět. Stejně tak, jako je tomu v případě akcií ale platí, že bychom se neměli nechat strhnout emocemi a impulzivně nakupovat, když cena roste, ale naopak se pokusit nakoupit levně, když cena klesá.

Jak bitcoiny uložit?

Nabízí se hned několik možností. Tou nejjednodušší, ale také nejméně bezpečnou, je ponechat je na té směnárně, na které jsme je nakoupili. Je ale důležité si uvědomit, že v takovém případě nám naší měnu vlastně schraňuje někdo jiný, a to se v historii některým investorům již vymstilo – nejznámější případ vůbec je hackerský útok na směnárnu Mt. Gox, při kterém si útočníci odnesli kryptoměnu v hodnotě desítek milionů dolarů.

Mnohem bezpečnějším způsobem – obzvláště u dlouhodobé investice – je pořídit si vlastní peněženku. Ty existují buď ve formě software, který si stáhnete do počítače nebo telefonu, ale i ve formě hardwarové (zařízení o velikosti flash disku, které virtuální měnu schraňuje). V případě softwarových peněženek si můžete vybrat z několika klientů v závislosti na Vašem operačním systému. Hardwarových peněženek je hned několik a můžete si je porovnat třeba pomocí Heureky.

O poslední možnosti se rozhodně vyplatí přemýšlet za předpokladu, že investujete poměrně dost peněz.

2 základní investiční strategie

Pro investování se používají dva typy strategií.

· Nejjednodušší možností je stanovit si částku, a za tu v daný moment nakoupit.

· Druhá možnost, která částečně eliminuje riziko nákupu v nesprávný čas, je si peníze rozložit a investovat jejich část v pravidelných intervalech.

Příklad: Částku 12000 Kč budeme investovat po 2000 Kč každý měsíc, po dobu půl roku. Díky tomu částečně eliminujeme riziko, že nakupujeme, když je cena přehodnocená.

A to vůbec nejdůležitější, co platí u jakéhokoliv investování: pracujte pouze s takovou částkou, kterou jste ochotní ztratit. Určete si maximální výši, kterou jste ochotni investovat, a časové období, nebo minimální kurz, při kterém ho prodáte. Lidé při investování nejvíce prodělávají impulzivními nákupy a prodeji – mějte připravený plán a držte se ho – ušetříte si tím spoustu nervů, a dosáhnete lepších výsledků.

Už jste do bitcoinu investovali? Myslíte si, že potenciální výnos odpovídá riziku? Dejte nám vědět v komentářích!

Marek Lacko
0