When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Odkud se vzaly japonské erotické masáže? K jejich rozšíření přispěl zákaz prostituce i internet

Japonsko je se svou bohatou kulturou a historií předmětem fascinace celého světa po dlouhá staletí. Samotný výčet kulturního exportu této země by zabral mnohem větší prostor, než jaký je vyhrazen tomuto článku, soustředíme se proto na fenomén jediný – na japonské erotické masáže. Představíme kulturu prostituce, z níž vzešla, i co přispělo k popularitě této procedury.

Japonské erotické masáže mají svůj původ v mýdlových salónech poloviny 20. století

Zatímco masáž spojená s erotickou stimulací má v Zemi vycházejícího slunce mnohem starší tradici, vznik její nejrozšířenější formy, známé jako Nuru, se datuje do 50. let 20. století. Přesto není od věci přehlédnout příběh placené erotiky v Japonsku, která dala proceduře Nuru vzniknout.

Jošiwara – vykřičená čtvrť, která se v Japonsku stala symbolem

Zatímco každé větší město v Japonsku mělo svou čtvrť nebo alespoň ulici, kde se nabízely sexuální služby, nejvíce v tomto ohledu proslula Jošiwara. Tato tokijská čtvrť byla spojována s prostitucí přinejmenším od počátku 17. století. Tehdy do ní byly na šógunský rozkaz vykázány všechny „kněžky lásky“ z celého města. Ke konci 19. století hostila tato čtvrť přes 9000 žen, provozujících nejstarší řemeslo. Většina z nich neskončila v této profesi dobrovolně, spousta z nich sem byla vlastními rodinami prodána – často již ve věku mezi 7 a 12 lety! Zde se jich ujímaly starší prostitutky, které je zasvěcovaly do umění poskytování slasti, jehož nedílnou součástí bylo také poskytování erotické masáže. V tomto oboru panovala přísná hierarchie, která vypadala zhruba takto:

  • Yujo (obyčejná prostitutka)
  • Kamuro (novicka, která se v oboru teprve zaučuje)
  • Shinzo (starší studentka)
  • Hashi-joro (kurtizána, tedy profesionální společnice nejnižšího stavu)
  • Koshi-joro (kurtizána středního stavu)
  • Tayu (kurtizána nejvyššího stavu pro ty nejbohatší klienty – kromě sexuálních dovedností měla umět bavit a musela být rovněž vzdělaná, schopná hry na hudební nástroj, zručná v kaligrafii i umění konverzace)
  • Yarite (kuplířky, tedy starší prostitutky, které se, pokud měly štěstí, „vypracovaly“ na tuto manažerskou pozici)

Z Jošiwary nevedlo pro ženy mnoho cest. Ačkoliv bývaly zpravidla prodány na deset let „služby“, musely ještě ze svých výnosů splácet náklady na stravu, ubytování, vzdělávání, trénink a veškeré výdaje. Pro většinu z nich to znamenalo doživotní sexuální otroctví, během něhož většinou zemřely na pohlavní choroby, nepovedené potraty či špatné zacházení. Občas mohl některou vykoupit bohatý muž za svou milenku nebo ženu, nebo se jí podařilo nastřádat dost peněz, aby byla finančně nezávislá. Zpravidla ale jošiwarské ženy nečekalo nic než brzký anonymní pohřeb v blízkém chrámu Jokan-ji, kde jich během staletí spočinuly možná až desítky tisíc.

Zákaz prostituce předznamenal začátek kluzké erotické masáže

Rok 1954 utnul v Japonsku staletou tradici prostituce, která se ocitla mimo zákon. Již předtím se ostatně snažily autority prostituci potlačit – například zákazem tance po půlnoci, který přetrval až do nedávné doby. Sexuální průmysl se ale všem zákazům přizpůsobil a vykřičené podniky Jošiwary i jí podobných čtvrtí se začaly prezentovat výhradně jako masážní. Uvnitř těchto „mýdlových salónů“ na hranici legality se poskytovaly smyslné masáže za použití mýdla, či právě proslaveného nuru gelu, který dal jméno stejnojmenné, „kluzké“ nepenetrativní masáži, při níž se nahé tělo masérky vozí po tělu klienta a tak jej eroticky stimuluje.

Za vším hledejte internet

V prvních desetiletích mohl japonskou erotickou masáž zažít jen ten, kdo zemi navštívil a zároveň věděl, kde hledat. S nástupem digitální éry se však tato procedura roznesla do celého světa, společně s dalším japonským erotickým uměním, včetně toho kresleného, které se leckdy nachází za hranicemi západní senzibility. Stránky s dospělým obsahem nastartovaly její popularitu a také poptávku. Netrvalo dlouho, než jí vyhověla i nabídka. V dnešní době můžete tuto masáž dostat od profesionálních erotických masérek po celém světě, nebo se o ni pokusit i doma. Nuru gel, který je její základní složkou, bývá snadno k dostání ve specializovaných obchodech.

Znáte nějaké další erotické praktiky, či fetiše, které se k nám dostaly z Japonska? Jak na ně, případně na další exotické vlivy v oblasti sexuality nahlížíte? Neváhejte se podělit o svůj názor v komentářích!

Marek Lacko
0