When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Byt k pronájmu v Brně budete dnes hledat obtížně. Proč? A lze vůbec v dohledné době očekávat nějaké zlepšení?

Sehnat byt k pronájmu v Brně není v posledních letech nijak snadná záležitost. Důvodů tohoto neutěšeného stavu je hned několik. Omezená nabídka, jejíž jasnou příčinou je nedostatečná nová výstavba, je problémem číslo 1. Svůj vliv má též příchod nových obyvatel, kteří se sem stěhují za prací. Rovněž prostý fakt, že se jedná o studentské město, po značnou část roku zvedá poptávku po pronájmech ještě výš. V důsledku rostoucích cen nemovitostí si navíc celá řada lidí vlastní byt ani dovolit nemůže, což zájem o nájemní bydlení opět posiluje. Situace z nedávných let, kdy město drželo stovky neobsazených bytů, tak z dnešního pohledu působí dosti neuvěřitelně. Nicméně následující text dokládá, že to tak skutečně bylo.

Byty k pronájmu chybí hned z několika důvodů

Zdá se, že nás v nedaleké budoucnosti čeká malá renesance nájemního bydlení a to navzdory současné omezené nabídce. Z historického hlediska se v našich zemích jednalo o zcela běžný způsob života, a přestože až donedávna u nás takto žilo jen zhruba 20 % obyvatel, situace se pozvolna mění a přibližujeme se tak standardu obvyklému na západ od našich hranic. Brno není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Změny jsou však pozvolné a narušuje je především nedostatek volných bytů nabízených za tímto účelem a to hlavně těch malometrážních, které bývají cenově dostupnější. Důvodů postupné proměny trhu je několik.

1) Ceny rezidenčních nemovitostí již překročily hranici, která je pro mnoho potenciálních kupců ještě přijatelná a tak se celá řada z nich raději poohlíží po přijatelném pronájmu, což v konečném důsledku nejenomže přispívá k převisu poptávky nad nabídkou, ale žene vzhůru též ceny nájmů.

2) Mnoho lidí se stěhuje za prací a to především do velkých měst jako je Brno a poptávka tak dále roste.

3) Svou roli hrají též zástupy studentů, kteří realitní trh v Brně dokáži ovlivnit výrazným způsobem. Zhruba 70 tisíc jich každoročně přichází za studiem a nedostatek volného bydlení se tak ještě zvyšuje. Vysokoškolské koleje totiž zdaleka nestačí uspokojit potřeby všech.

4) Nezanedbatelný je v tomto směru také vliv cestovního ruchu, protože davy turistů dokáží dočasně obsadit i to málo, co na trhu ještě zbylo.

 

Poptávka po nájemním bydlení roste ve všech větších městech

Ve velkých městech, jako je Brno, Praha, Plzeň nebo třeba Olomouc, se volné nájemní byty v nabídce příliš dlouho neohřejí. Zájem je natolik velký, že si dnes majitelé, pokud jde o peníze, mohou říci téměř o cokoliv a můžou si také pohodlně vybrat, komu svou nemovitost poskytnou.

 

Jak rostlo nájemné ve velkých městech?

Město Cena za m2 bytu (Kč) Růst v % (2010 – 2017)
Praha 343 51,4
Plzeň 177 24,5
Hradec Králové 163 4,6
České Budějovice 166 20,7
Brno 230 23,4
Ostrava 161 6,8
Olomouc 189 24
Zlín 192 34

Svou roli může sehrát i samo město a svým dílem přispějí též developeři

Zdá se, že neutěšenou situací se začala zabývat už i brněnská radnice a hodlá tak v rámci svých možností alespoň částečně přispět k rozšíření bytového fondu města. Rostoucího zájmu o nájemní bydlení si pochopitelně povšimli i někteří developeři. Například v Praze už vzniklo několik projektů, které byly postaveny výhradně k tomuto účelu a další se bezesporu brzy objeví. Jen otázkou času tak zřejmě zůstává, kdy se něčeho podobného dočká také Brno.

 

Nejžádanější velikost? 60 metrů čtverečních!

Největší poptávka je v Brně o pronájem bytů o podlahové ploše cca 60 metrů čtverečních. A zájemci o ně pak musejí každý měsíc sáhnout do peněženky minimálně pro 14 tisíc korun. Obecně lze říci, že objeví-li se na trhu byt o velikosti přibližně 50 – 70 m2, jehož cena není vyšroubovaná do nesmyslné výše, je zpravidla obsazen do jednoho týdne. Ty velké nebo jinak nadstandardní obvykle zmizí do čtrnácti dnů.

 

Hledáte právě pronájem a trápí vás vysoké ceny?

Pokud právě hledáte nové bydlení, může být rozhodování mezi nájmem a koupí něčeho vlastního poměrně složité. Pochopitelně ne v takovém případě, že máte volné finanční prostředky v řádech milionů korun, nebo bez potíží dosáhnete na hypoteční úvěr a to i za nově nastavených přísnějších podmínek. To zřejmě o pronájmu uvažovat nebudete. Pokud jsou ale vaše možnosti omezené a nepotřebujete svou situaci řešit okamžitě, můžete zkusit pár měsíců počkat a třeba se dočkáte nižších cen. Zapůsobit může v tomto ohledu jak chystaná rozsáhlejší výstavba v Brně a nejbližším okolí, tak i případné celkové zpomalení ekonomiky.

Snad jsme dnes trochu rozšířili vaše povědomí o současném stavu nájemního bydlení v jihomoravské metropoli a přinesli vám pár nových a užitečných informací. Možná se díky tomu lépe zorientujete a dokážete snáze odhadnout svoje možnosti. Co říkáte?

Marek Lacko
0