Český svaz cyklistiky

Historie českého cyklistického svazu se píše od listopadu 1883. Celkově byl náš svaz založen jako osmý na světě. Před ním byly pouze svazy Velké Británie, USA, Francie, Dánska, Belgie, Kanady a Švýcarska. Jeden z prvních cyklistických závodů proběhl dne 15.srpna 1869 v Brně. Jsme dokonce první zemí, ve které závodníci bojovali o titul na silnici. Bylo to 2. října 1887. Dráhový šampionát se konal poprvé v roce 1889 a mistrovství republiky v krasojízdě v roce 1903. Šampionáty v kolové, ve které máme obrovské úspěchy se začaly konat od roku 1938. Cyklokros se u nás oficiálně zapsal až v roce 1952. Český cyklistický svaz ve své historii pořádal mistrovství světa na silnici, dráze, v kolové, cyklokrosu i v krasojízdě.

Česká cyklistika byla ve světě proslavena díky závodu Míru. Stále se pořádají pravidelné závody. Na dráze je to Framar v Praze a Hargašův memoriál v Brně. V terénu se jezdí světový pohár v Táboře. Během více než 120 let trvající historie svazu získali naši reprezentanti mnoho medailí. Jde o 6 medailí z olympiád. 225 medailí ze světových šampionátů, z čehož je 78 zlatých, 75 stříbrných a 102 bronzových.

Na evropské scéně získali 234 medailí. Předseda kontrolní komise našeho svazu je i viceprezidentem světové a prezidentem evropské cyklistiky.  Od roku 2006 jsou součástí svazu i handicapovaní cyklisté.

0