When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Zdeněk Štybar – 1. elitní cyklokrosový mistr České republiky

Česká republika má poprvé ve své historii zlatou medaili z mistrovství světa v cyklokrosu v elitní mužské kategorii. Postaral se o ni Zdeněk Štybar, který po devatenácti letech navázal na triumf Radomíra Šimůnka staršího z nizozemského Gietenu z roku 1991. Štybar dnes suverénně vyhrál šampionát v Táboře a korunoval svou životní sezonu, v níž vyhrál i Světový pohár.

Čtyřiadvacetiletý Štybar se dočkal zlaté medaile při třetím startu mezi elitou poté, co v předchozích dvou letech získal stříbro. Druhý dojel se ztrátou 21 sekund Klaas Vantornout, ve spurtu o bronz předčil další Belgičan Sven Nijs českého závodníka Martina Bínu.

Štybar se po triumfu před domácím publikem neubránil slzám dojetí. „Vyhrát tady v Táboře je něco neuvěřitelného, je to zážitek až do konce života. Myslím si, že fanoušci byli neuvěřitelní, fandilo se po celé trati. Hrozně jsem si to užíval,“ řekl Štybar novinářům po medailovém ceremoniálu.

Štybara potkal hned v prvním kole defekt, přesto své soupeře nečekaným způsobem deklasoval. Ve čtvrtém z devíti okruhů nastoupil, nikdo se ho neudržel a sólovou jízdou mířil za titulem, který přidal k dvěma zlatým z kategorie do 23 let. Na zasněžené domácí trati udělali českým příznivcům radost i další reprezentanti. Vedle čtvrtého Bíny se do elitní desítky dostali ještě šestý Martin Zlámalík a osmý Radomír Šimůnek.

Po Štybarově defektu převzal vedení v druhém okruhu Šimůnek mladší, na kterého se dotáhli Vantornout, Nijs, Švýcar Christian Heule, Francis Mourey z Francie a další Belgičan Kevin Pauwels. Toho ale postihl pád, znervózněl a rychle se propadl. Až kolem patnáctého místa jezdil obhájce zlata z loňského roku a jeden z největších favoritů Niels Albert. Belgičanovi zledovatělý povrch neseděl a v sedmém kole odstoupil.

Od čtvrtého kola se za Štybarem zformovala skupina ve složení Nijs, Vantornout, Heule a nečekaně skvěle jedoucí Bína, v těsném závěsu za nimi byli Šimůnek a Zlámalík. V polovině závodu měl Štybar již náskok 20 sekund, ze skupiny pronásledovatelů odpadl Heule. V cíli šestého kola vedl Štybar o půl minuty a diváci kolem tratě jej neustále hnali k co nejlepšímu výkonu.

V sedmém kole setřásl Vantornout nejen Bínu, ale překvapivě i Nijse. Z náskoku českého lídra sice začal ukrajovat sekundy, ale bylo to především tím, že Štybar při vědomí náskoku neriskoval a jel na jistotu. V posledním kole si Bína a Nijs vzájemně zkoušeli odjet, ale marně. V jednu chvíli Bína získal asi desetimetrový náskok, ovšem zkušený Belgičan se na něj dotáhl a ještě před nájezdem do cílové rovinky se dostal před něj. Bína, jenž v roce 2001 v Táboře získal zlato mezi juniory, se ještě pokusil ve spurtu Nijse předstihnout, ale ten jeho nápor bezpečně odrazil.

Telegrafické výsledky:
1. Štybar (ČR) 1:08:58, 2. Vantornout -21, 3. Nijs (oba Belg.) -38, 4. Bína (ČR) -40, 5. Mourey (Fr.) -56, 6. Zlámalík (ČR) -1:02, 7. Heule (Švýc.) -1:07, 8. Šimůnek (ČR) -1:18, 9. De Knegt (Niz.) -1:49, 10. Wellens (Belg.) -2:13, …29. Ausbuher -3:52, 33. Bambula -4:21, 38. Dlask (všichni ČR) -4:57.

Pořadí zemí závodu Elite:
1. ČR 11 bodů, 2. Belgie 15, 3. Francie 30, 4. Švýcarsko 45, 5. Itálie 56, 6. Nizozemsko 58.

Galerie: Martin Bali-Jenčík a Michal Sváček

Kompletní výsledková listina

Medailové pořadí zemí:

1. Česko      2 0 0
2. Polsko     1 1 0
3. Nizozemsko 1 0 2
4. Belgie     0 1 1
5. Francie    0 1 1
6. Německo    0 1 0

Marek Lacko
0