When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Česká republika má prvního mistra světa na MS 2010.

A je jím Tomáš Paprstka, který ovládl táborskou trať od poloviny závodu. V drtivém a dramatickém závěru dokázal odolat tlaku druhého Francouze Juliana Alaphilippe. Broznovou medaili pak získal Holanďan Emiel Dolfsma. Na 4. místě dokončil další český reprezentant Matěj Lasák. Všichni Češi se vešli do první dvacítky : 11. Radek Polnický, 16. Michael Boroš, 18. Vojtěch Nipl.

Celkem 63 závodníků z 16 zemí se objevilo na velmi nervózním startu juniorského závodu MS v cyklokrosu 2010 v Táboře. Velmi dobře vyrazil Francouz Emilien Viennet. Při nájezdu do terénu v tzv. „Štybarově šikaně“ došlo ke karambolu většího počtu závodníků, kde bohužel zůstal i Michael Boroš. Začala se formovat vedoucí skupina, které mimo Vienneta diktovali tempo i Holanďané David Van Der Poel a Gert-Jan Bosnan, dále Belgičan Gianni Vermeersch a hlavně 3 naši reprezentanti : Matěj Lasák, Tomáš Paprstka a Radek Polnický.

Do 2. kola zavedl vedoucí skupinu 9 závodníků Vermeersch, když Lasák si udržoval 3. pozici a Paprstka jel sedmý. Jenže Lasák nedokázal být dost agresivní v technických pasážích okruhu a propadal se na chvost skupiny k Paprstkovi. Pak se oddělili 4 závodníci : Vermeersch, Bosnan, Van Der Poel a Viennet a naši neustále nebyli schopni atakovat čelo závodu. A v polovině třetího okruhu to přišlo: Paprstka nejprve předjel Lasáka a během pár minut se dotáhl i na vedoucí jezdce, kde velmi aktivně pracoval Francouz Julian Alaphilippe.

Do čtvrtého okruhu už vjížděl Paprstka jako vedoucí jezdec závodu a navíc s mírným náskokem. Bohužel Matěj Lasák nestíhal jeho tempo a v tuto chvíli vypadal dost unaveně. V závěru kola se vedoucí skupina roztrhala a při nájezdu do posledního okruhu měl Paprstka náskok slibných 6 vteřin před pronásledovali v pořadí: Alaphilippe, Holanďan Emiel Dolfsma a dále s odstupem Vermeersch, Bosnan a obživlý Lasák.

Jenže hned po nájezdu do terénu začal Alaphilippe tvrdě atakovat vedoucího Paprstku a poslední kolo se stalo skutečným nervákem. Paprstka ztratil svůj náskok a za vedoucí dvojku ještě zle dotahoval i Dolfsma. Jejich několikaminutový souboj o juniorské zlato byl tak dramatický, že bylo i slyšet i držení palců komentátorů přímého přenosu v České televizi Marka Svačiny a Ondřeje Lukeše. Paprstka se nenechal předjet, byť mu to Ondra Lukeš virtuálně doporučoval a vše se rozhodovalo v cílovém spurtu. Tomáš Paprstka ho těsně vyhrál a stal se prvním mistrem světa na táborském šampionátu v cyklokrosu roku 2010.

Telegrafické výsledky: 1. Tomáš Paprska 0:40:30, 2. Julian Alaphilippe (FRA) 0, 3. Emiel Dolfsma (NED) -9, 4. Matěj Lasák -19, 5. Gianni Vermeersch (BEL) -20, 6. Gert-Jan Bosman (NED) -39, 7. David Menut (FRA) -48, 8. David Van Der Poel (NED) -48, 9. Laurens Sweeck (BEL) -56, 10. Michael Van Der Heijden (NED) -1:00, 11. Radek Polnický -1:01, 16. Michael Boroš -1:31, 18. Vojtěch Nipl -1:40.

Petr Klouček: „Tomáš Paprstka si správně rozložil síly a v závěru závodu jsem věřil, že to dokáže. Uspěl, protože zůstal klidný a vyvaroval se zbytečných chyb. Je to velmi talentovaný cyklista. A jestli jsem byl na konci závodu nervózní? Strašně!“

Marek Lacko
0