When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Závod U23 plně v režii polských závodníků

Neuvěřitelný průběh měl závod kategorie mužů do 23 let. Už od půlky prvního okruhu šel do čela Polák Pawel Szczepaniak, kterého po chvíli doprovodil jeho bratr Kacper. Trojici úspěšných Poláků doplnil Marek Konwa. Byť se snažil Belgičan Tom Meeusen nebo Francouz Arnaud Jouffroy, všechno bylo marné a historicky prvním polským mistrem světa v cyklokrosu se stal Pawel Szczepaniak. Stříbrný skončil jeho bratr Kacper Szczepaniak. Vypadalo to na totální medailový úspěch Polska, protože dlouho se držel na 3. místě již zmiňovaný Marek Konwa, ale toho v posledním kole předjel Francouz Jouffroy i Tom Meeusen. Našim jezdcům se vůbec nedařilo, nejlépe skončil na 15. místě Jiří Polnický. Další umístění našich: 17. Lubomír Petruš, 23. Jan Nesvadba, 32. Karel Hník, 35. David Menger.

Po klasické tlačenici v prvních stovkách metů závodu kategorie U23 se jako první z klubka vymotal Polák Pawel Szczepaniak. Nasadil tempo, vytvořil si náskok a později jen na chvíli pustil vedení závodu svému krajanovi Markovi Konwovi. Když v polovině druhého kola doplnil tuto dvojici i druhý z bratrů Szczepaniakových Kacper, a všichni odjeli zbytku světa, vypadalo to v Táboře jako cyklokrosové mistrovství Polska. Trojici Poláků se marně snažili dostihnout  favorité jako Belgičan Tom Meeusen nebo výborně jedoucí Francouz Arnaud Jouffroy.

Našim závodníkům se vůbec nedařilo. Lubomír Petruš špatně odstartoval, hned v 1. kole měl technické problémy a absolvoval několik pádů. Ani Jiří Polnický neměl svůj den, trápily ho křeče.

Během 4. okruhu se Poláci oddělili a mezi jezdci se vytvořily obrovské rozestupy. Například Meeusen s Joufreyem už ztráceli téměř půl minuty na vedoucího Pawla. V první desítce jedoucí Švýcar Grand nebo Ital Silvestri už měli zoufalou ztrátu. Během nájezdu do 6. kola se bratři Szczepaniakové sjeli a oddělili Konwu. Ten pak dvakrát upadl na jedněch schodech, což ho nejspíš vyvedlo z rovnováhy a bylo nejspíš příčinou i jeho další ztráty. Toho využil Jouffrey a společně s Meeusenem Konwu překonali. Mezitím se bratři opět rozpojili a Pawel Szczepaniak se po naprosto suverénním výkonu stal historicky prvním polským mistrem světa v cyklokrosu. Stříbrný skončil jeho bratr Kacper Szczepaniak. Po velmi bojovném výkonu si pro bronzovou medaili zaslouženě dojel Francouz Jouffroy.

Telegrafické výsledky: 1. Pawel Szczepaniak (POL) 0:55:37, 2. Kacper Szczepaniak (POL), 3. Arnaud Jouffroy (FRA), 4. Tom Meeusen (BEL), 5. Marek Konwa (POL), 6. Arnaud Grand (SUI), 7. Robert Gavenda (SVK), 8. Sascha Weber (GER), 9. Tijmen Eising (NED), 10. Elia Silvestri (ITA), 15. Jiří Polnický -1:01, 17. Lubomír Petruš, 23. Jan Nesvadba, 32. Karel Hník, 35. David Menger.

Kompletní výsledková listina

Jiří Polnický: „Tak spokojen rozhodně nejsem. Bylo to hodně těžké, moc to klouzalo a nohy mi netáhly. Už v druhém kole jsem musel po defektu měnit kolo. Kdyby se tenhle závod jel jinde než v Táboře, asi bych se po dnešním výkonu nedostal ani do první dvacítky.“

Lubomír Petruš: „Mám lehké zdravotní problémy, ale na ty nemohu svádět příčiny dnešního neúspěchu. Špatně jsem odstartovat a během prvního kola jsem dělal chybu za chybou. Vlastně se mi ani tak špatně nejelo, ale prostě to dnes nevyšlo.“

Marek Lacko
0