Výkup aut: 7+ extra triků na zvýšení ceny

Výkup aut má svá specifika a existuje několik tipů, které je dobré při plánované transakci znát. I starší model automobilu, který má již své nejlepší roky za sebou lze drobnými kroky vylepšit a navýšit tak kupní cenu. Pokud nevíte jak, přečtěte si tento krátký návod.

Výkup aut od běžného uživatele

Připravte se, že následující úkony, kterými zkrášlíte vaše auto, budou vyžadovat fyzické úsilí i drobné investice.

 • Mějte v pořádku veškerou dokumentaci

Protokoly z STK, včetně protokolu o měření emisí (dříve se vylepovala zelená známka, dnes pouze červená), ideálně spolu se servisní knížkou, pokud ji nevlastníte, je dobré si vést vlastní záznamy o servisu.

 • Škrábance a drobná poškození

Povrchové škrábance lze odstranit za použití odlakovače na nehty bez acetonu, kterým párkrát potřete poškozená místa.

 • Zajet do myčky nestačí

Mytí exteriéru vozidla věnujte zvýšenou pozornost. Umyjte veškerá skla, vyčistěte rámy dveří i celou karoserii. Po odstranění nečistot přejděte k leštění vozu a rozhodně nezapomeňte na kola. Zajímavou novinkou, co se týče oživení barvy laku auta je mytí za použití nanotechnologií.

 • Interiér musí zářit čistotou

Vyluxovat automobil nestačí, důkladně vyleštěte okna. Na čalouněné sedačky použijte metodu, tzv. mokrého čištění, kožené sedačky ošetřete vhodným krémem. Investujte do koupě kvalitní a příjemné vůně.

 • Výměna ohmataných dílů

Pokud máte polámanou mřížku výdechu klimatizace nebo odřený volant, zvažte jejich výměnu. Často je seženete z druhé ruky ve velmi dobrém stavu za pár korun.

 • Motorový prostor

Čistý a udržovaný prostor pod kapotou je zárukou technické kvality vozu. Před prodejem ho vyčistěte, ale zde pozor, bohatě bude stačit, pokud se zaměříte na vrchní povrchy a plastové části. Přílišná péče by mohla vyvolat u kupujícího podezření, že něco maskujete.

 • Povinná výbava a další příslušenství

V povinné výbavě by neměla chybět autolékárnička, reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Od 1. října 2018 s novou legislativou povinná výbava vozidel značně zeštíhlela.

Jak probíhá kontrola vozu ze strany bazaru?

Běžný bazar bude zajisté kontrolovat sjetý vzorek pneumatik a také soulad velikosti kol s rozměrem uvedeným v technickém průkazu, případně jiný typ pneumatik na jedné nápravě. Provedena bude i kontrola světel, kontrola stavu brzd, řízení, karoserie a podvozku (zde pozor na přílišnou rez). Technik se bude dále zajímat o únik provozních kapalin – kapající olej, únik chladící či brzdové kapaliny. Nevyplatí se ani přílišný tuning auta, zejména amatérského charakteru, který ovlivňuje jeho technické parametry.

Co mít na paměti?

Při výkupu automobilu do bazaru musíte vždy počítat, že za své auto dostanete o něco málo méně peněz než při prodeji přes soukromou inzerci. Je tu však i nespočet výhod:

 • Prodej je velice rychlý.
 • Peníze dostanete okamžitě při prodeji.
 • Bazar za vás vyřídí veškerou dokumentaci.
 • Bazar rovněž zcela přebírá záruky.
 • Protiúčtem si můžete odvézt nové vozidlo.

Co udává cenu vozidla?

Výsledná cena vyplývá z mnoha kritérií, která ovlivňují proces cenotvorby.

Zde je několik faktorů, které mohou cenu navýšit:

 • Vznětový motor (diesel)
 • Automatická převodovka
 • Autoklimatizace
 • Hliníková kola
 • Tažné zařízení
 • Lak v metalíze
 • Interiér v kůži

Investice do předprodejní údržby se vrátí

Z dvacet let starého vozu nové neuděláte, přesto lze řádnou přípravou na prodej navýšit cenu i o několik tisíc korun. Buďte pečliví, neopomeňte žádnou výše uvedenou radu a nebojte se do údržby trochu zainvestovat.

Spolupracovali jste při prodeji vozu s autobazarem nebo jste vůz prodávali na vlastní pěst? Napište nám své zkušenosti do diskuze.

0