When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

Co s vyrážkou po holení? Dík laserové epilaci už takový problém nikdy řešit nebudete!

Vyrážka po holení, někdy také označovaná jako tzv. “žiletková vyrážka”, je běžným kožním problémem, který postihuje mnoho lidí po celém světě. V podstatě každý, kdo se zbavuje vousů nebo chloupků na těle s pomocí nějakého holítka, se s touto nepříjemností už někdy potýkal. Jedná se o stav, který způsobuje nepříjemné svědění a v některých případech dochází i ke vzniku bolestivých pupínků. 

Jaké jsou základní příčiny této vyrážky? A co způsoby, jimiž se s ní lze vypořádat? A existuje nějaká efektivní prevence?  

 

Vyrážka po holení a hlavní příčiny tohoto problému

Vzhledem k tomu, že vyrážka po holení může negativně ovlivnit jak fyzické pohodlí, tak do jisté míry i sebevědomí takto postiženého jedince, je důležité pochopit její základní příčiny a najít účinné způsoby, jak s ní bojovat. S tím asi budete souhlasit.

Vyrážka po holení může být přitom způsobena řadou faktorů. Mezi nejběžnější patří používání tupých nebo špinavých žiletek či nesprávná technika holení. Svou roli však někdy sehraje rovněž zvýšená citlivost pokožky. Při holení také často dochází k odstranění ochranné vrstvy pokožky, což vede k větší náchylnosti k podráždění. Kromě toho může docházet k zarůstání chloupků, kdy špatně oholené chloupky vrostou zpět do kůže a způsobí zánět. 

Další příčinou může být použití nevhodných kosmetických přípravků po holení, které mohou obsahovat dráždivé chemikálie a parfémy způsobující alergické reakce a později i další zhoršení už tak nepříjemné situace. Kůže je citlivý orgán a některé druhy kosmetiky jí zkrátka škodí!

Věci, které obvykle fungují

S vyrážkou po holení lze samozřejmě bojovat a většinou docela úspěšně. Existuje hned několik osvědčených způsobů, jak se s ní vypořádat. Efektivita těchto řešení je však do jisté míry individuální. Každému může pomoci něco jiného. Co tedy obvykle funguje? Například toto:

 1. Použití zklidňujících krémů nebo gelů, které pomáhají zmírnit podráždění a zánět.
 2. Aplikace teplých obkladů na postižené oblasti může pomoci otevřít ucpané póry a uvolnit zarostlé chloupky.
 3. Vyvarování se opětovného holení postižené oblasti, dokud vyrážka zcela nezmizí, což pomáhá předcházet dalšímu podráždění.

Toto zkuste použít:

 • Kvalitní gel s aloe vera
 • Krém s hydrokortizonem

Dalšími možnostmi “léčby” jsou například masti obsahující čajovníkový olej (tea tree oil), který je považován za jakýsi univerzální lék na řadu kožních problémů. Zkusit lze rovněž masti s výtažky z heřmánku, které jsou dobře známy pro své protizánětlivé a antiseptické účinky. Aplikace podobných produktů může výrazně urychlit proces hojení a obnovu poškozené kůže.

 

Prevence je vždy lepší než jakákoliv léčba!

Prevence je vždy lepší než jakákoliv léčba. To platí pro všechny neduhy lidského těla. Vyrážku po holení nevyjímaje. Chcete nepříjemnému problému předejít? Tady máte několik osvědčených tipů, jak toho dosáhnout:

 • Vždy používejte jen ostré a čisté žiletky!
 • Pokožku důkladně namočte!
 • Před holením aplikujte hydratační holicí krém nebo gel!

Holení, pokud nemá způsobit zarudnutí pokožky a nepříjemnou vyrážku, také vyžaduje správný postup. Držte se těchto jednoduchých pravidel a můžete být v klidu:

 • Vždy se holte ve směru růstu chloupků, nikoli obráceně!
 • Po každém tahu žiletku oplachujte!
 • Nevyvíjejte na žiletku zbytečně silný tlak!

Už jsme zmínili, a musíme to ještě zdůraznit, že je důležité vyvarovat se holení “na sucho”. Takový postup totiž výrazně zvyšuje riziko podráždění a zarůstání chloupků. Kromě toho je před holením vhodné provést jemný peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky a umožní hladší pohyb žiletky po kůži. A existuje samozřejmě i další řešení. Jaké? Můžete se přestat holit docela. Třeba se to nakonec zalíbí vám i některým lidem ve vašem okolí. Nebo to raději zkoušet nebudete? Tak dobrá.

 

Co dokáže moderní laser

Byla tu řeč o prevenci a tak nemůžeme vynechat řešení, které je v tomto ohledu v podstatě stoprocentní. Ano, jednou z nejúčinnějších metod, jak trvale předcházet vyrážce po holení, je laserová epilace. Tento jednoduchý a nanejvýš efektivní způsob odstraňování chloupků funguje na principu cílené likvidace vlasových folikulů. Laserové paprsky zahřejí kořínek, zničí ho, a chloupek pak velmi dlouho nevyroste. Někdy se dokonce neobjeví už vůbec.

Laserová epilace je pro redukci ochlupení používána stále častěji. A to nejen kvůli vysoké efektivitě či dlouhodobému účinku, ale právě i jako zcela spolehlivá prevence vzniku problematických vyrážek. Když se nebudete stále dokola holit, vaše pokožka to ocení. Je to prosté. Celý proces laserové epilace je dík moderním přístrojům relativně rychlý, celkem pohodlný a samozřejmě také bezpečný. Lze takto “ošetřit” v podstatě jakoukoliv část lidského těla. Tak proč to nezkusit?

Kvalita pokožky se zpravidla zlepší

Kromě toho, že funguje jako prevence vzniku vyrážek po holení, poskytuje laserová epilace některé další výhody. Je to již zmíněný dlouhotrvající efekt, který většina lidí určitě uvítá. A co dál? Je tu ještě jedna velmi důležitá věc. Když totiž přestanete pokožku dráždit neustálým holením, časem dojde k poměrně výraznému zlepšení jejího stavu. Kvalita vaší pokožky se zkrátka citelně zlepší.  

Nějaká péče je vždy nutná

Po ošetření laserovým přístrojem, pokud se pro něj nakonec rozhodnete, je důležité dodržovat správnou péči o pokožku, aby byl účinek epilace co nejvyšší a aby se stav vaší pokožky postupně zlepšoval. Dostatečně ji hydratujte pomocí speciální kosmetiky a alespoň v prvních dnech po ošetření ji chraňte před sluncem. Každý odborník vám jistě doporučí používat výrobky s vysokým stupněm SPF ochrany, které pomáhají udržet pokožku v dobré kondici. Kvalitní kosmetika zabraňuje možným negativním účinkům po ošetření, jako je hyperpigmentace nebo suchost.

Vyrážka po holení je zpravidla dosti nepříjemná a někdy vyloženě bolestivá. Zbavit se jí však lze. A nemusí to být nic složitého. Ať už zůstanete u klasického holení nebo zvolíte laserovou epilaci, při dodržení základních pravidel, si s ní poradíte. 

A nezapomeňte, že nejlepším řešením je vždy prevence!

Marek Lacko