I když jsou minijeřáby poměrně novým odvětvím manipulační techniky, během krátké doby si dokázaly získat mnoho příznivců. Tito malí velcí pomocníci se totiž vyznačují řadou skvělých vlastností, které ocení nejen stavebníci.
A přesně o tom bude i tento článek. Dozvíte se, jaké jsou jejich hlavní přednosti a výhody včetně kuriózních zajímavostí, které jste o těchto šikovných mašinkách určitě nevěděli.
Manipulační technika – 6 hlavních výhod minijeřábů
- Počínaje třeba nedostatečným nošením speciálních pracovních oděvů. Tyto přístroje pomáhají tento smutný trend zvrátit. Díky nim už není nutné přemisťovat stovky, nebo dokonce tisíce kilogramů ručně, nebo pomocí kladek. Jejich ovládání je jednoduché a jsou vybaveny vyspělým bezpečnostním zařízením. Manipulace s nimi je tedy nejen méně riziková, ale také mnohem rychlejší.
- Sestrojen pro práci v omezeném prostoru – standardní jeřáb se logicky nedostane všude. Minijeřáb svým vzhledem připomíná velkého pavouka, jeho teleskopické nohy byly zkonstruovány pro práci v členitém terénu. Díky své kompaktní velikosti může pracovat uvnitř stavby, v továrnách, tunelech, nebo i podzemí. Ty nejmenší projedou bez potíží dveřmi, jsou tedy také vhodné pro práci v interiérech. Problémem není ani pohyb po dlažbě, protože jsou vybaveny gumovými pásy.
- Tichý provoz bez emisí – toto je možné díky kombinovanému motoru s volbou dieselového pohonu, nebo elektropohonu.
- Jejich nosnost se pohybuje od 1 do 8 tun a výška háku může dosahovat až 25,5m. Minijeřáby zvedají nejen obvyklé stavební materiály, ale také nadrozměrná skla, vzrostlé stromy, kamenné desky, auta, nebo dokonce letadla.
- Jsou levnější variantou než klasické maxijeřáby – pokud je na staveništi standardní jeřáb, musíte pro něj mít dostatečně velké místo pro zapatkování. Pokud máte minijeřáb tento problém nemusíte řešit. Také se nemusíte zabývat rozebíráním stavby, nebo zvedáním přes střechu. Další nespornou úsporou peněz i času je fakt, že nemusíte mít povolení revizního technika pokaždé, když stroj přemisťujete. Nicméně to neznamená, že se revizním kontrolám vyhnete úplně. Zapomenout na povinné revizní kontroly technického zařízení vás může přijít velmi draho, nepodceňujte tedy jejich důležitost.
- Jsou na prodej i k pronájmu – minijeřáby jsou nedílnou součástí moderních provozů, kde můžou okamžitě a bez zbytečných průtahů řešit vzniklý problém aniž by se muselo například stavět lešení, nebo zastavovat výroba. V takových případech se pořizovací náklady velmi rychle amortizují. Pokud se jedná jen o příležitostné práce, můžete si minijeřáb pronajmout a to i s montážním personálem.
Větší nemusí nutně znamenat lepší. Co ještě umí ocelový pavouk?
Minijeřáby se velmi osvědčily pro práci v extrémních podmínkách. Poradí si s bahnitým kopcovitým terénem, ale pracovat můžou i na podlaze z exotického dřeva, nebo mramoru. V jejich flexibilitě je jejich síla.
Věděli jste?
- Nejmenší typy projedou zárubněmi, které jsou jen 60cm široké.
- Jsou využívány ve vysokohorských podmínkách, protože dokáží zvládnout poryvy větru, ve kterých by byl klasický jeřáb nepoužitelný.
- Tyto stroje jsou téměř nenahraditelné při usazování nadrozměrných skel. Pracují totiž na milimetry přesně.
Oceloví pavouci právem dobývají svět a to nejen ten stavební
Pracovní prostředí se mění a s ním i nároky na bezpečnost práce.
Teď už víte, že minijeřáby jsou skvělým řešením, jak danou činnost provádět bezpečněji, efektněji a tím pádem také levněji.
Díky své všestrannosti a kompaktní konstrukci mají obrovský potenciál.
Souhlasíte, nebo máte jiný názor? Budeme rádi, když se s námi o něj podělíte. Napište nám také, pokud máte osobní zkušenosti s tímto přístrojem.